DUSTTRAK
|
TSI er i oktober 2008 kommet med en ny DustTrak serie til måling af støv koncentration. Som en helt exceptionel nyhed kan den nye DustTrak DRX Aerosol Monitor udgave måle partikelkoncentrationen og skelne størrelser samtidig. Dvs. du kan måle PM1, PM2,5, PM4 (respirable), PM10 og Total PM samtidig! Dermed spares rigtig meget tid idet der ikke skal skiftes luftindtag for at ændre størrelsen. Desuden sidder der en filterkassette i desktop udgaverne, således at der samtidig kan foretages en gravimetrisk måling – altså suge ind på et filter som efterfølgende kan analyseres. DustTrak II måler støvmængder ved den enkelte størrelse, og man skifter luftindtaget for at skifte PM størrelse. Alle de nye instrumenter er lette at programmere og måle med. Der er udviklet meget på at gøre det så simpelt som muligt, og med touchscreen kan alle indstillinger let ændres, og navigeres rundt i, direkte fra skærmen. |
![]() |
|
Yderligere informationer
|
DUSTTRAK II
|
DustTrak II er udført i 3 udgaver. Alle udgaver måler PM1, PM2,5, PM4 (respirable), PM10 ved skift mellem forskellige luftindtag. Model 8530 Desktop og 8531 Desktop HC er begge bordudgaver, hvor HC er for høj koncentration altså meget støvede industrier. Model 8532 er Håndholdt udgave. For alle 3 typer gælder:
|
![]() |
|
Yderligere informationer
|
DUSTTRAK - TIL UDENDøRS BRUG
|
Der findes et beskyttelses kit til DustTrak Desktop udgaverne. Kittet hedder DustTrak Environmental Enclosure Model 8535, og passer til DustTrak II og DRX udgaverne: 8530, 8531 og 8533. Kittet benyttes når der skal foretages udendørs støvmængdemålinger, til beskyttelse af måleinstrumentet. Der er forskellige options at vælge for at tilpasse kittet til omgivelserne. Det være sig varmeskjold, solceller, batterier og trådløs kommunikation. Kittet er forsynet med vandudskiller og målinger kan foretages ved vindhastigheder mellem 0 og 22 m/s. |
![]() |
|
Yderligere informationer
|
DUSTTRAK DRX
DustTrak DRX findes i 2 varianter model 8533 Desktop (bordudgaven) og model 8534 Håndholdt udgave. For begge typer gælder:
For model 8533 bordudgaven gælder desuden:
For model 8534 håndholdt udgave gælder:
Til begge typer kan leveres ekstern lader og ekstra batterier. |
![]() |
|
Yderligere informationer
|
SIDEPAK AM510 - STøVMæNGDEMåLER
TSI's SIDEPAK er en personbåret støvmængdemåler, der i princippet virker som DustTrak'en. Den har forskellige tyller, der kan monteres alt efter, hvilken øvre grænse på partikelstørrelserne man ønsker målingerne foretaget ved. Instrumentet er udformet således, at det monteres i bæltet, og en slange fastgøres i indåndingszonen. Målingerne tages svarerende til dét, man indånder. Hvis man ønsker måling på den respirable støvmængde (den du får ned i lungerne), kan der monteres en cyklon på slangen. Instrumentet er udformet således, at det ikke generer, når man bærer rundt på det. Det er uden skarpe hjørner, og vil dermed ikke hænge i nogle steder.
|
![]() |
|
Yderligere informationer
|
DUSTTRAK - UDGåET OG ERSTATTES AF DUSTTRAK II
TSI's DustTrak er et batteridrevet instrument, som efter fotometerprincippet måler og logger støvmængder i mg/m³. DustTraken indeholder en pumpe, således at den suger luft ind ved en given hastighed. Denne luftstrøm er samtidig med til at holde optikken ren, hvilket forøger driftssikkerheden. DustTrak kan bruges som måleinstrument for enkeltmålinger eller som logger, hvor du kan opsamle op til 30.000 måleværdier. Du kan vælge øvre grænse på partikkelstørelser på 10µm, 4µm, 2,5µm og 1µm.
|
![]() |
|
Yderligere informationer
|
- Brdr. Jørgensen Instruments A/S
- Hanne Nielsens Vej 10
- 2840 Holte
- T: +45 4541 3040
- F: +45 4541 3140
- E: brj@brj.dk






