PARTIKELMåLER, P-TRAK

P-Trak er en helt ny partikelmåler for identificering og sporing af luftbårne ultrafine partikler med en diameter fra 0,02 til 1,0 µm.
Disse partikler, som kan være til stor gene for velbefindendet og evt. direkte sundhedsfarlige, kan vanskeligt identificeres med traditionelle partikelmålere.

PARTIKELMåLER, P-TRAK

Yderligere informationer

P-TRAK, 8525

 Beregner og logger mængden af luftbårne ultrafine partikler

  • Yderst velegnet til at lokalisere forureningskilder som kan variere over tid
  • Partikelkoncentration : 0-5 million partikler/cm³
  • Partikelstørelse: 0,02 - 1 mikrometer
  • Dataloggerfunktion
  • Skriver/dataudgang
  • Lyd søgefunktion

P-TRAK, 8525

Yderligere informationer

PARTIKELTæLLER AEROTRAK 8220

 
Den håndholdte AEROTRAK™ model 8220 er en Optisk partikel tæller med en flowrate på 2,83 l/min der tæller partikler i op til 6 forskellige størrelser. Disse størrelser kan selv indstilles af brugeren, og skal være I området 0,3 til 10 my. Instrumentet er forsynet med ekstrem hukommelse på 100.000 logninger, der efterfølgende kan overføres til pc for videre analyse i f.eks. TSI’s software TrakPro der medfølger instrumentet.

 
  • Instrumentet er forsynet med touch screen og er yderst brugervenligt.
  • Bruger bestemmer partikkelstørrelser der skal vises
  • Op til 6 forskellige størrelser kan vises samtidig
  • Trak-Pro software medfølger
  • Fugt og temperaturprobe findes som ekstraudstyr


PARTIKELTæLLER AEROTRAK 8220

Yderligere informationer

PARTIKELTæLLER AEROTRAK 8240/8260

 
AEROTRAK™ model 8240 og model 8260 er bærbare Optiske partikel tællere med en flowrate på hhv. 1 CFM eller 28,3 l/min og 1,77 CFM eller 50 l/min, der tæller partikler i op til 6 forskellige størrelser. Disse størrelser kan selv indstilles af brugeren, og skal være i området 0,3 til 10 my. Instrumenterne indeholder desuden en integreret printer der på thermopapir kan udskrive en rapport på stedet over målingerne. Desuden kan instrumenterne direkte printe en ISO rapport.
De er forsynet med ekstrem hukommelse på 100.000 logninger, der efterfølgende kan overføres til pc for videre analyse i f.eks. TSI’s software TrakPro der medfølger instrumentet.
Instrumentet er forsynet med touch screen og er yderst brugervenligt. Desuden kan de leveres med fugt- og temperatursensor.

  • Findes med flowrate på 28,3 eller 50 l/min
  • Forsynet med printer til f.eks. ISO rapporter
  • Ekstrem stor hukommelse
  • Opfylder ISO 14644 and JIS standards.
  • TrakPro software medfølger

PARTIKELTæLLER AEROTRAK 8240/8260

Yderligere informationer